muqrin bin Abdul Aziz Al Saud

Prințul muqrin bin Abdul Aziz Al Saud (7 Shawwal 1364 AH / 15 septembrie 1945 -), fost prințul și viceprim-ministru al Regatului Arabiei Saudite. Treizeci de e al cincilea fiu din fiii lui King Abdul Aziz, masculul, și cel mai tânăr dintre fiii săi supraviețuitori. Și nu are frați complete.
La un an după ce a absolvit în 1964 a intrat în Regale Arabia Air Force, a fost de lucru la Royal Arabia Air Force până în 1980.
Pe 02 mai 1400 H corespunzând 18 martie, 1980 a fost numit guvernator al Bucura-te, și a rămas în această poziție până la 16 Shaaban 1420 H, corespunzătoare 29 noiembrie 1999 când a fost numit guvernator al Medina
Pe 19 septembrie 1426 corespunzând 22 octombrie, 2005 a fost numit președinte al succesorului Generale de Informații Prince Nawaf fratelui său, și a rămas în funcție până la 29 Shaaban 1433 H, corespunzătoare 19 iulie, 2012, când a fost numit consilier al regelui și un reprezentant special.
Prim-ministrul a doua adjunct pe 20 martie 1434 AH corespunzătoare o februarie 2013 a fost numit
Pe 23 ianuarie 2015 el are gaj credință față de prințul moștenitor și numit vicepremierul.
Pe 29 aprilie 2015 Nr Un ordin regal a fost emis / 159 10 Rajab 1436 scutire AH Prince Sultan bin Abdul Aziz al mandatului Legământ și postul de viceprim-ministru, la cererea sa.
Decretul Regal a fost emis la 27 martie 2014, se elimina alegere și Lea la coroana. Pe Joi douăzeci și șase/5/1435, regele Abdullah bin Abdul Aziz a emis un decret regal prevede că Alteța Sa Regală Principele Sultan bin Abdulaziz Al Saud să plătească credință față de coroana coroana, și prințul Crown, în cazul absenței unui prinț coroana, și să plătească supunerea la un rege al țării în caz de posturi vacante de rege și prințul moștenitor la un moment dat unul.

مكتبة الصور

مكتبة الفيديو

Etichete:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Flag Counter